دستگاه جوجه کشی دستگاه جوجه کشی .

دستگاه جوجه کشی

پدیده پرریزی در طیور

 یک عدد از خصوصیات فیزیولوژیکی و طبیعی طیوران پرریزی می‌باشد که پس از یک سال تخمگذاری شروع می شود . در این موقع مرغ پرهای خود را از دست داده و به جای آن ها پرهای جدیدی ظواهر می شود .این فعالیت حدود ۲ ماه به ارتفاع می انجامد و در این بازه زمانی ، تخمگذاری مرغ متوقف می شود چون پروتئین مصرفی برای محافظت و رویش پرها و نیز ساخت تخم کافی نخواهد بود ، لذا تخمگذاری متوقف گشته تا پروتئین مصرفی صرف رویش پرهای تازه شود .

دستگاه جوجه کشی


یک مرغ تخمگذار عالی پرریزی را تا ۱۵ ماه پس از آغاز تخمگذاری شروع نمی نماید و این مرغان ممکن میباشد در بازه زمانی پرریزی به تخمگذاری ادامه دهند البته ساخت آنان کمتر از زمانی هست که پرریزی ندارند . بر عکس مرغانی که تخمگذار نیستند پرریزی را ۸ تا ۹ ماه پس از سن بلوغ شروع می کنند و در عصر پرریزی آن‌ها هم بیش از دو ماه ارتفاع می کشد . پاره ای از دست اندرکاران محیطی منجر می شود که پرریزی زودتر از برهه زمانی معمول خویش آغاز شود که از آن میان ۱- ارتقا حرارت محیط ۲- کاهش در مصرف آب و خوراک به هر برهان ۳- کاهش ساعت‌ها نور و روشنایی و ۴- وجود انگلها و جابجائی گله را می بضاعت اسم برد . ریختن پرها به ترتیب معینی فیس می گیرد بدین ترتیب که مقدمه پرهای رمز و گردن بعد از آن بدن و بالها و نها یتا” پرهای دم ریخته می شود . پرها پیشین از ریخته شدن طراوت و شفافیت خود را از دست داده و پژمرده می گردند .
پرریزی تصنعی را معمولا” افرادی انجام می دهند که می خواهند گله را برای سال دوم تخمگذاری مراقبت کنند اما عمده مرغداران چه ساخت کنندگان تخم مرغ و چه دارندگان مرغ مامان گله خویش را برای سال دوم مراقبت نمی کنند چون اولا” در سال دوم تولید به اندازه سال نخستین نمیباشد ، ثانیا” مصرف غذا نسبت به سال اولیه بالا می رود ، ثالثا” در تمام مقطع پرریزی که دو ماه بطول می انجامد فارغ از این که تولیدی وجودداشته باشد بایستی به آن ها غذا بخشید ، بعلاوه باروری و جوجه دهی در سال دوم نیز کاهش می یابد .
برای این‌که مرغی را به پرریزی وادار کرد بایستی آب و طعام را در روز اول از دسترس مرغ بیرون نمود . در روز دوم صرفا اب داده می شود و دو سه روز آن گاه بجای طعام از سبوس یا هر غذای حجیم دیگر استفاه می شود . مرغ ها در روز بایستی دو توشه تغذیه شوند . این عمل تا موقعی که ۵ لبریز نخستین ریخته شود ادامه می یابد و پس از آن به تدریج غذای معمولی داده می شود .
علاوه بر این خط مش با کاهش مقدا ر نمک جیره و یا این که مصرف مقادیر بسیار روی (Zn) (۱۵۰۰۰تا ۲۰۰۰۰ قسمت در میلیون ) می توان پرریزی تحمیلی را به وجود آورد .
روشهای بکار برده شده برای پرریزی مشتمل بر : ۱-
محدودیت آب و غذا ۲-
تزریق پروژسترون (mg40) 3- مصرف ۶ کلرو دلتا – ۱۷ استوکسی پروژستون(در مقادیر متفاوت ) .
۴-
مصرف ۱۵۰۰۰ قسمت در میلیون روی تمام روشها بطور مؤثر سبب استارت پرریزی می گردد . کاهش درصد پروتئین پرریزی را شدت می بخشد . کیفیت تخم مرغ در مرغهائی که وادار به پرریزی شده اند ، پس از استارت تخمگذاری مجددا” بالا رفته البته پس از ۳ تا ۵ ماه مجدد کاهش می یابد . آزمایشات نشان داده اند که واحدها و[۲] که در استارت دوباره تخمگذاری در سال دوم حدود ۸۴ بود پس از ۲ ماه تخمگذاری مجددا” به ۷۵ رسید .
پرریزی
ناخواسته : وادار کردن مرغ به پرریزی گذشته از مقطع طبیعی اصطلاحا” پرریزی تحمیلی [۳] نام دارد . هدف از این فعالیت یک عدد به علت تحت بودن ارزش تخم مرغ دربازار هست که معمولا” دو ماه زودتر از زمان طبیعی می توانایی مرغ را وادار به پرریزی نمود تا در فصلی که بها تخم مرغ بالاتر می رود مرغ ها ساخت دوباره داشته باشند . استدلال دیگر پائین وارد شدن کیفیت تخم مرغ و پوسته آن می باشد که برای بهبود کیفیت تخم ها مرغ را وادار به پرریزی می نمایند . بعد از استارت مجدد تخمگذاری کیفیت تخم مرغ بالا می رود .
افزودن ید به جیره سبب کاهش تخمگذاری می شود و در شرای میزان ید طولانی تر گردیده به ۵۰۰۰ فسمت در میلیون رسد ایجاد کاملا” متوقف می گردد . یک هفته پس از قطع ید در جیره تخمگذاری به موقعیت نخستین بر می گردد . با کاهش ساخت پرها ریخته نمی شود البته برخی از مرغ های بالغ پرریزی را از خودشان می دهند . تخمک های کامل در تخمدان مرغ ها مشاهده می شود ، البته تخمک اندازی رخ نمی گیرد . با مصرف ید وزن تخم مرغ ها کاهش می یابند ، البته سه هفته پس از انقطاع مصرف ید وزن تخم مرغ ها بحالت طبیعی می برسد . مصرف ید تأثیری در باروری نداشته البته در اثر آن تلفات جنینی ، کاهش جوجه دهی و تأخیر در خروج جوجه ها مشاهده می گردد .
مصرف جیره فارغ از نمک هم سبب ساز کاهش در مصرف طعام و وزن بدن و همچنین کاهش تخمگذاری می گردد . دستگاه تولید مثل مرغ های تغذیه گردیده با جیره ای فاقد نمک نسبت به تیم شاهد ، ۲۵ درصد نظارت رفته بنظر می برسد . پس از توقف تخمگذاری ، ساخت تخم مرغ و وزن آن در مرغهای وادار شده به پرریزی عمده از گروه شاهد میباشد .کیفیت پوسته و کیفیت درون تخم مرغ در مرغهای تغذیه گردیده با جیره فاقد نمک بهتر از مجموعه شاهد است .


برچسب: دستگاه جوجه کشی، ماشین جوجه کشی، خرید دستگاه جوجه کشی، خرید ماشین جوجه کشی،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۰۱:۰۹:۵۹ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)