دستگاه جوجه کشی دستگاه جوجه کشی .

دستگاه جوجه کشی

جیره نویسی صحیح در تغذیه طیور و افزایش بازده تولید

به طور کلی طیور به اندازه ای طعام می خورند که احتیاجات انرژی خود را تامین کند که در این فیس طعام دادن به صورت اختیاری یا این که آزاد امری غیرمنطقی نخواهد بود .
در مرغداریهای استان گلستان اصول جیره نویسی طیور از طرف مرغداران کمتر رعایت می شود و بخش اعظم به صورت دلخواه و سنتی طیور تغذیه می شوند .

گروه طیوران صنعت فاخته


جیره نویسی باید به نحوی تنظیم شود تا طعام مصرفی روزانه تمام احتیاجات مغذی حیوان را به نحو مناسب تامین کند .
گنجایش دستگاه گوارش طیور محدود می‌باشد ، ولذا تغییرات مربوط به میزان غذا در محدوده ظرفیت دستگاه گوارش نوسان پیدا می کند، براین اساس درصورتی که جیره غذایی از لحاظ انرژی فقیر باشد حیوان نمی تواند به حدی خوراک مصرف کند که احتیاجات انرژی خویش را تامین کند .
هنگامی که ملاک اصلی جیره را غلظت انرژی قرار دهیم در جیره نویسی عملی تراز انرژی باید معین گردیده و آن‌گاه بقیه مواد مغذی را نسبت به مرحله انرژی تنظیم کنیم ، به نحوی که با اندازه طعام قضیه توقع احتیاجات مواد مغذی برای ایجاد گوشت و تخم مرغ تامین شود .
جیره های پرانرژی معمولا بازده بیشتری دارند ولی از طرفی در شرایط خوراک دادن به چهره آزاد ممکن میباشد مقدار خوراک مصرفی از احتیاجات انرژی تجاوز نماید .
ضروری به ذکر هست از شرایط محیطی پرورش دسته های طیور، احتیاجات مغذی برای هر نژاد و دسته ایجاد از معیارهای انرژی به مراد پایه گذاری اصولی در احتیاجات مغذی طیور می باشد .
از آنجایی که آماده آوردن وضعیت محیطی مطلوب برای رشد طیور در این صنعت قابلیت و امکان پذیر و اقتصادی بوده در جیره نویسی طیور وبرنامه های تغذیه ای طیور به راحتی می توان طبق توصیه های مخصوص هر نژاد عمل کرد .
با ارتقا گرمای محیط به ازای هر مرتبه سانتیگراد از حوزه‌ آسایش به بالا مقدار طعام مصرفی ۵ .۱ درصد کاهش پیدا می کند .
برای جوجه های گوشتی ، سرعت رشد و وصال به وزن مطلوب برای فروش مد لحاظ بوده که برای این دستور محدودیت غذایی وجود ندارد و می بایست گله را به میل کردن غذایی عمده تحریک کرد .
در تغذیه طیور وقتی حرف از پروتئین می شود در واقع احتیاجات اسیدهای آمینه را می بایست در نظر گرفت ، زیرا جذب پروتئین از روده به رخ اسیدهای آمینه فیس می گیرد .
در جیره نویسی طیور، پروتئین ومقادیر اسیدهای آمینه و نسبت هر یک از آن ها به انرژی اهمیت زیادی دارد و برای حصول حداکثر راندمان جیره ـ نویسی به جای پروتئین باید اسیدهای آمینه را تهیه کرد .
بازدهی جیره های غذایی به مرحله انرژی ، پروتئین و نسبت انرژی به پروتئین بستگی دارد .


برچسب: دستگاه جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۳۰:۰۳ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

بررسی فرایند تخمک گذاری در طیور

 تخمک گذاری در هنگام کامل شدن پرورش تخمک ، تخمک از تخمدان آزاد شده و وارد اویدو کت می گردد . هر تخمک روی تخمدان به وسیله ساقه باریکی که محتوی شریانهای خونی تغذیه کننده زرده میباشد معلق می باشد . این شریان در غشاء سطحی زرده به شاخه های متعددی تقسیم می شود . فولیکول (به استثناء استیگمای آن) پر عروق به حیث می رسد . . . .

گروه طیوران صنعت فاخته


اوولاسیون (تخمک گذاری) در هنگام تکمیل پرورش تخمک ، تخمک از تخمدان آزاد گردیده و وارد اویدو کت می گردد . هر تخمک روی تخمدان توسط ساقه باریکی که محتوی شریانهای خونی تغذیه کننده زرده میباشد معلق می باشد . این شریان در غشاء سطحی زرده به شاخه های زیادی تقسیم می شود . فولیکول (به استثناء استیگمای آن) مالامال عروق به نظر می برسد . استیگما نوار باریکی در محیط زرده است که عروق خونی ندارد . زمانی یک تخمک رسیده می شود ، هورمون پروژسترون به وسیله تخمدان ساخته و هیپوتالاموس را تحریک به رها کردن LH از هیپوفیز قدامی می کند که این هورمون منجر پاره شدن فولیکول رسیده از حیطه استیگما می شود و تخمک بدین ترتیب از تخمدان رها می گردد . در این مقطع زرده تنها به وسیله غشاء ویتلین (غشاء زرده) تسلط گردیده است .تاخیر اولی تخمگذاری . بلوغ جنسی با اولی تخمک گذاری مشخص و معلوم می شود که ممکن است جلو بیفتد و یا تاخیر داشته باشد . محدودیت غذایی یا محدودیت زمان مقطع فروغ و روشنایی روزانه در طی رویش پولتها, دو خط مش زمینه به کارگیری برای هماهنگ کردن بازه شروع ایجاد هست ، ولی روشهای متفاوت دیگری هم وجود دارند .آنچه منجر شروع تخمک گذاری می شود . مشخص نیست که چه وقتی اولی تخمک گذاری مرغ ها انجام می گیرد ولی نیز سیستم عصبی و هم ترشحات هورمونی از مهمترین عامل ها اثرگذار بر این مقطع هستند .تخمک گذاری دوم به وسیله گذاشتن اولی تخم مرغ تهیه و تنظیم می شود و ۴۰ – ۱۵ دقیقه بعد از تخمگذاری اولیه انجام می گیرد تخمک گذاریهای بعدی نیز با مسافت هنگامی شبیه پس از تخمگذاری گذشته رخداد می افتند .تخم مرغهایی که در روز ها فاز فعال تخمگذاری (clutches) گذارده می شوند . مرغها چندین روز پی درپی تخمگذاری می نمایند که به نام فاز فعال تخمگذاری (clutches) مشهور هست و آن گاه از آن یک یا یک سری روز ساخت ندارند . ارتفاع فاز فعال تخمگذاری ممکن می باشد از ۲ تا بیش از ۲۰۰ روز متفاوت باشد ، ولی اکثر وقت ها مرغهای تخمگذار تجاری فی مابین سه تا هشت تخم مرغ در فاز فعال تخمگذاری می گذارند . ارتفاع فاز فعال تخمگذاری به طور کامل بستگی به فرد دارد . در مرغهای تخمگذاری که ساخت ناچیز دارا‌هستند فاز فعال تخمگذاری کوتاهتر می‌باشد و مرغهای تخمگذار با تولید عالی فاز فعال طولانی تری دارا هستند . وقتی که یک فاز فعال تخمگذاری تمام می شود ، مرغ یک روز یا این که عمده از یک روز تخمگذاری ندارد و در فیض تخمگذاری هم نخواهد داشت ، البته سپس از آن فاز فعال تخمگذاری دیگر آغاز می شود . مرغهای تخمگذار که ایجاد اندک دارند ، در میان دوره های فاز فعال تخمگذاری استراحت طولانی تری خواهند داشت .


برچسب: دستگاه جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۹:۱۰ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

سیستم ایمنی جوجه ها در معرض دمای پایین و غلظت بالای آمونیاک

سیستم ایمنی بدن در جوجه هایی که در معرض دمای زیر و یا غلظت بالای آمونیاک قرار می گیرند تضعیف شده و اندازه وقوع آسیت در آنان ارتقا خواهد یافت که نتیجه آن در غایت کاهش سعی گله خواهد بود .

گروه طیوران صنعت فاخته


اهمیت کنترل دما جوجه های تازه متولد گردیده کار کشته به تهیه و تنظیم دمای بدنشان نبوده و یا بضاعت و توان کمی در این رابطه دارا‌هستند . در این مقطع تغییرات دمای محفظه دمای تن جوجه را تحت تاثیر قرار می دهد . در یک تست 175 جوجه نو متولد گردیده به دو تیم آزمایشی تقسیم شدند .
یک مجموعه آزمایشی در دمای 35 رتبه سانتیگراد و مجموعه آزمایشی دیگر ابتدا به زمان 2 ساعت در دمای 3/18 رتبه سانتیگراد و آن‌گاه در دمای 35 جایگاه سانتیگراد قرار گرفتند . پس از 4 روز دمای تن جوجه هایی که در معرض سرما قرار گرفته بودند برابر با 38 درجه سانتیگراد و دمای گروه شاهد برابر با 8/38 جایگاه سانتیگراد بود .
بدلیل اینکه عمل های متابولیسمی بدن در شرایط دمایی خاصی انجام می شود پیدایش استرس سرمایی در اوائل دوره رشد می تواند تهدید بدون شوخی برای بقا و ادامه حیات پرنده باشد . سیستم گوارشی و قسمت های دیگر تن بطور تدریجی در طول دو هفته نخستین زندگی پرورش یافته و پس از آن رویش پرها تکامل سیستم عصبی و ارتقاء وزن پرنده سبب می شود که پرنده بتواند دمای بدنش را تنظیم و کنترل نماید .
دمای ذیل سبب ساز کاهش مصرف طعام و آب در اوائل زمان می شود . رشد مطلوب سیستم ایمنی و دستگاه گوارش پرنده بستگی به تغذیه مطلوب جوجه در روزهای نخستین از کیسه زرده و آن‌گاه خوراک داراست و در چهره تغذیه ناکافی مقدار مرگ و میر ارتقا خواهد یافت و جوجه هایی نیز که زنده می مانند دارای سیستم ایمنی و گوارش ضعیف بوده که رشد پایانی آن‌ها را تحت تاثیر قرارمی دهد . در موقعیت استرس سرمایی تمام انرژی که جوجه مصرف می نماید به جای رشد عضله ها و ارتقاء وزن صرف حفظ دمای تن می شود و در حالتی که این شرایط برای برهه زمانی طولانی ادامه یابد بدن پرنده مجبور به مصرف چربی ها و کربوهیدرات های بافت های تن خواهد بود تا دمای بدنش را نگهداری نماید .
تعیین دمای مناسب در پروسه مختلف پرروش برا ی پرنده از اهمیت زیادی برخوردار است . در دمای 7/26 سکو سانتیگراد انسان احساس گرما می کند اما جوجه در این دما سرما می خورد . در یک تحقیق جوجه هایی که در دماهای 7/26 و 2/32 جایگاه سانتیگراد رشد یافته بودند با نیز مقایسه شدند . پس از آبادی روز وزن زنده برای تیم اول 90 گرم و ضریب تبدیل طعام 42/1 و برای گروه دوم وزن زنده 108 گرم و ضریب تبدیل خوراک 14/1 بود . علاوه بر مطالب بالا استرس سرمایی در اوایل عصر پرورش می تواند وقوع آسیت را ارتقاء دهد .
مطالعات دانشگاهی ارتقا 11 درصدی آسیت را در گله های جوجه گوشتی که در دماهای مضاعف سرد رشد یافته بودند نشان می دهد . مدیریت دما بدلیل این که جوجه ها در اوایل دوره پروش نیاز به دمایی در حدود 2/32 درجه سانتیگراد دارند تدارک گرمای مازاد در لانه ها برای داشتن حداکثر سعی بسیار مورد نیاز می‌باشد . مطالعات مزرعه ای در جنوب شرق آمریکا نشان می دهد که در دو مزرعه با مدیریت مشابه که در یکی گرمای لازم در اوایل عصر پرورش آماده نشده بود وزن آخرین تن دربین دو مزرعه یکسان بوده اما ضریب تبدیل غذایی در مزرعه ای که دارای وضعیت حرارتی مطلوب در اوایل عصر پرورش بود 6/0 کمتر از مزرعه دیگر می‌باشد .
دو شیوه دارای اهمیت ایجاد گرما در آشیانه ها در اوایل رویش به کار گیری از مادر های مصنوعی و یا تونل های هوای گرم میباشد . در تونل های هوای گرم هوای گرم شده به سمت سقف تکان کرده و دمای بستر کمتر از دمای ناحیه سقف است لذا برای بهبود این وضعیت باید هوای گرم را بطور یکنواخت و در سطح پرنده جایگزین کرد . استعمال از حرفه در تحت سقف منجر خروج هوای گرم بالا شده و سبب می شود تا هوای سرد در حوزه‌ بستر به سمت بالا حرکت کرده و هوای گرم جایگزین آن گردد .
تحقیقات دانشکده جورجیا نشان می دهد که استعمال از رشته در ناحیه سقف باعث ارتقا 15/0 درجه ای دمای حیطه بستر شده که این مقدار افزایش دما در این ناحیه منجر کاهش مصرف نسبتاً 30 درصدی سوخت مورد نیاز برای مرجع گرمایی می شود .به کارگیری از تهویه به همپا دیواره های با فشار استاتیک در دست گرفتن شده و یا به کار گیری از خروجی های هوا در سقف می تواند به تعادل دما در آشیانه یاری کند . استفاده از تهویه منجر ورود هوای سرد بیرون به درون لانه و ادغام شدن با هوای گرم سقف گردیده که این هوا به سمت راءس لانه جنبش کرده و سبب محافظت هوای گرم تولید گردیده بوسیله مادر های مصنوعی و یا تونل های هوای گرم در مرحله بستر می شود در سود اندازه مصرف سوخت گاز پروپان در مادر های مصنوعی کاهش می یابد .
هواده ها باید از لحاظ فشار استاتیک در اختیار گرفتن گردیده باشند همچنین منزلت باید غیر قابل نفوذ نسبت به ورود هوا باشد . برای آزمایش غیر قابل نفوذ بودن آشیانه می توان تمام در ها و ورودی های هوا را بست و آن گاه یک رشته 48 اینچ یا دو حرفه 36 اینچ را روشن کرد . در این شرایط فشار استاتیک محاسبه شده نباید کمتر از 15/0 اینچ در مقیاس فوتو هلیک باشد .
پن کیک ها و مامان های تصنعی گرما را به صورت مادون قرمز رنگ تولید می کنند استفاده از گرمای مادون قرمز‌رنگ برای گرم کردن لانه خوب تر از استفاده از هوای گرم می باشد . مزیت مادر های تصنعی در این می باشد که مکان هایی را که دمای بیشتری نیاز دارند گرم می کنند و نیازی به گرم کردن تمام آشیانه و صرف انرژی بیشتری نمیباشد . تفاوت پن کیک ها با مامان های مصنوعی در این است که پن کیک ها برای ایجاد یک ناحیه آسایش حرارتی غیر یکنواخت در مقایسه با مامان های تصنعی و مصنوعی پباده سازی گردیده اند . در مقایسه با تونل های هوای گرم مامان های تصنعی و مصنوعی احتمال سرما تناول کردن جوجه ها را کاهش داده و سوخت کمتر ی مصرف می نمایند اما به مدیریت و حفظ بیشتری نیاز دارا هستند . در اکثر مزارع که از مادر های مصنوعی گازی استعمال می نمایند اغلب دو ایراد چشم می شود یکی سیستم لوله کشی نامناسب و دیگری وجود تهیه و تنظیم کننده های کوچک در این سیستم ها است . مسافت در میان مخزن سوخت گاز تا مادر های تصنعی و همچنین مقدار گرمای مورد نیاز میزان لوله ها را معلوم می نماید . مقدار تنظیم کننده ها نیز بایستی به نوع ای گزینش شود که حداقل برای 130 درصد حداکثر گرمای خروجی موضوع نیاز طراحی شده باشد . مخزن سوخت می بایست دارنده میزان و حجم قابل قبولی بسته به مقدار گرمای تولیدی مادر های مصنوعی باشد . وضعیت غیرمناسب شم گر های دما می تواند رویش دهنده را در گیر اشتباه کند . در صورتی که شم گر های دما نزدیک مامان های تصنعی قرار داشته باشند نمی بضاعت و توان برآورد صحیحی از دمای داخل لانه داشت . درصورتی که مادر های تصنعی و مصنوعی در اواسط منزلت قرار داشته باشند احساس گر هی دمایی می بایست دربین سطر های آبخوری ها و دان خوری ها قرار گیرند که در حدود 7/2 تا 3 متر از مادر های تصنعی مسافت دارند . همینطور این حس گرها بایستی 10-5/7 سانتی متر از تراز بستر بالاتر قرار گیرند . میزان تهویه می بایست با توجه به سن پرنده تهیه شده و ترموستات بالاتر از دمای موردنیاز ست شود . در اختیار گرفتن آمونیاک علاوه بر حفظ دمای مطلوب در آشیانه و مرحله بستر وجود هوای با کیفیت بالا برای جوجه ها از اهمیت متعددی بر خوردار هست . اکثر زمان ها غلظت آمونیاک در میزان گیری کیفیت هوا زمینه بررسی قرار می گیرد . غلظت های بالای 25 ppm در اوائل دوره رویش مقاومت جوجه را به بیماری ها و عفونت ها کاهش داده و در پی آن میزان مرگ و میر در گله افزایش خواهد یافت . مطالعات نشان داده اند که در غلظت های بالای آمونیاک ضریب تبدیل طعام هم ارتقا می یابد . آمونیاک در بستر ساخت شده و در تعدادی سانتی متر فراتر از بستر دارنده غلظت بالایی می‌باشد که منجر زخم دیدن جوجه ها می شود . در غلظت های بالا و قبل از این‌که رویش دهنده بتواند خلل را تشخیص دهد و یا نشانه های آن در گله چشم شود تلاش گله کاهش خواهد یافت بنابراین پیشگیری از تولید آن بسیار اهمیت داراست . تصحیح بستر برای دوری از تشکیل آمونیاک بطور وسیعی در صنعت رویش طیور استفاده می شود . علاوه بر این عمل مدیریت تهویه نیز در این رابطه زیاد حائز اهمیت هست . با افزایش رطوبت بستر تولید آمونیاک هم ارتقا می یابد . بنابر این می بایست تهویه مناسبی برای خارج کردن رطوبت اضافی بستر وجود داشته باشد .عدم وجود تهویه مطلوب منجر ارتقاء رطوبت بستر و غلظت گاز آمونیاک شده که تصحیح بستر پس از آن موءثر نخواهد بود . اندازه مصرف آب در طیور در وضعیت عادی 5/1 تا 2 برابر اندازه مصرف ماده کم آب طعام می‌باشد که حدود 80 درصد آن از نحوه مدفوع دفع می شود . یک جوجه در هفته اول در هر ساعت 8/1 گرم و در هفته دوم 08/3 گرم آب دفع می نماید . این مقادیر اگرچه کوچک اند اما در یک گله 20000 یا این که 25000 قطعه ای مجموع این مقادیر عدد بزرگی را تشکیل می دهد . برای تهویه این اندازه رطوبت در هفته اولیه باید حرفه های 48 اینچ و یا 36 اینچ را به برهه زمانی 30 تا 45 ثانیه و در فواصل 5 دقیقه ای روشن کرد . در هفته دوم مدت واضح بودن هواکش ها را باید به 25/1 تا 5/1 دقیقه ارتقا داد .


برچسب: دستگاه جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۳۵:۰۸ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

کارداران اثرگذار در کیفیت مرغ گوشتی

کیفیت مرغ گوشتی مسئله‌ای پیچیده و در برگیرنده جوانب متفاوت می باشد . به تیتر نمونه شکل بدن، بازدهی گوشت سینه و کیفیت گوشت از جنبه‌های دارای اهمیت موءثر در کیفیت مرغ گوشتی هستند . با وجود کارداران تهیه کننده متعددی که برای دستیابی به این کیفیت وجود دارند، تغذیه به ویژه تاثیر متقابل تغذیه و بقیه عامل ها محیطی و ژنتیکی نقش مهمی در این میان ایفا میکنند .
در این مقاله سه نمونه برای تصویر کردن راههای گوناگون تصحیح یا در دست گرفتن کیفیت مرغ گوشتی آورده گردیده است .

گروه طیوران صنعت فاخته


این سه نمونه نکات ذیل را در بر می‌گیرند: 1 .
تاثیر متقابل اسیدهای آمینه جیره غذایی و ژنوتیپ 2 .
چربیهای تغذیه‌ای و ترکیب اسید‌های چرب در مرغ 3 .
تغذیه نخستین جوجه‌های نو از تخم در آمده 1 .
تأثیر متقابل اسید‌های امینه تکمیلی جیره غذایی و ژنوتیپ اسید‌های آمینه از شاخص‌های بخش اعظم اجزای گوشت مرغ می‌باشد، به نحوی که چربی شکم و بازدهی گوشت سینه تحت تاثیر تراز این مواد در خون قرار می‌گیرد . از در میان اسید‌های آمینه، لیزین با تاثیرات ویژه برروی ادغام لاشه شناخته گردیده می باشد . فقدان لیزین منجر به تحلیل بخش اعظم ماهیچه ها سینه در مقایسه با بقیه عضلات بدن میگردد . نتایج مقدماتی در تحقیقات نشان داده‌اند که نبود لیزین همچنین بر با کاهش PH و امکان مراقبت آب بر کیفیت عضله‌ها سینه تاثیر سو می گذارد . ترکیب بدن مرغ گوشتی را همینطور می‌توان بوسیله تکنیک‌های تعیین ژنتیکی اصلاح نمود به نحوی که کارخانه‌های اجداد با اتخاب‌های ژنتیکی، ژنوتیپ‌هایی تجاری ساخت کرده‌اند که در جهت ارتقا بخشهای اساسی در لاشه هم پا با بازدهی بیشترگوشت سینه و چاقی کم‌تر تصحیح شده‌اند . درحال حاضر سؤال این میباشد که به چه شکل پاسخ تن به اسید آمینه تکمیلی پایین تأثیر انتخاب ژنتیکی قرار میگیرد . مقایسه فی مابین نژادهای سبک و سنگین تأثیر متقابل ژنوتیپ و تغذیه را نشان می دهند . در واقع مرغهایی که از لحاظ ژنوتیپ سبک می باشند بیش از مرغهای چاق به رژیم‌های دربردارنده پروتئین نپخته کمتر یا این که اسید آمینه اضطراری کمتر آلرژی نشان می دهند . همینطور به کارگیری از اسید‌های آمینه رژیم غذایی به وسیله ژنوتیپ لاغر بهتر انجام می‌گیرد .
این مسئله به وسیله پژوهش‌های متعدد تایید شده است 2 .
چربیهای غذایی و ادغام اسیدهای چرب در مرغ چربیها و روغنها در رژیم غذایی طیور در مرتبه نخستین به تیتر محتویات پر انرژی رژیم مطرح میباشند . هر یک سری که اسید‌های چرب غذایی نقش مهمی در مخلوط اجزای لاشه مرغ گوشتی ایفا میکنند . مخلوط شیمیایی چربیها و روغنها فراوان متغیر میباشند . روغنهای گیاهی دارای اسید چرب اشباع نشده بیشتری نسبت به چربی حیوانی میباشند .
به طور واضح گونه چربی بیش تر شده به رژیم تأثیری عمیق برروی ترکیب اسید چرب در چربی شکم دارد . در واقع ادغام اسید چرب در چربی شکم رابطه قربت با چربی‌های غذایی دارااست .
همچنین به راه مشابهی محتوای اسید چرب در چربی ماهیچه‌ها منعکس کننده ترکیب چربی تغذیه‌ای هست . براین اساس قابلیت این مورد وجود دارد که گوشت مرغ را با اسید‌های چرب خاص . مانند روغن ماهی، کلزا یا تخم کتان در رژیم تقویت نماییم . از نقطه حیث تغذیه‌ای این قضیه در تغذیه بشر هم جذاب میباشد که خصوصی اسید‌های چرب ذکر شده اثر حفاظتی در پیش‌روی بیماریهای قلبی-عروقی مثل تصلب شرایین یا ایجاد لخته در عروق ( ترومبوز ) دارند . با این وجود تقویت و غنی سازی خاطره شده سبب به تولید چربیهای مایع بیشتری می‌گردد که از حیث بصری و از حیث تکنولوژیک برای کیفیت گوشت مرغ زیان آور می باشند . از آنجایی که اسید‌های چرب اشباع نشده بخصوص اسید‌های چرب اشباع نشده به اکسید شدن مضاعف مهم می باشند کیفیت حسی این محصول هم ممکن هست تغییر کند (بو و طعم) . برای غلبه بر این نقص‌ می‌توان به رژیم غذایی مرغ ویتامین E اضافه نمود که یک ماده ضد اکسیده کننده (آنتی اکسیدان) می‌باشد .
نکته قابل سود گیری این که با این انگیزه که نیازهای کیفی گوشت مرغ برای کشتارگاهها و مصرف‌کنندگان برای کشتارگاه و مشتریان برآورده گردد می‌توان محتوای اسید چرب لاشه را در مرغها تصحیح نمود .
3 .
تغذیه اولیه در جوجه‌های تازه از تخم در آمده مرغ گوشتی از نظر فیزیولوژیک در اکنون حاضر در بازه زمانی سریعتری به وزن کشتار میرسد و هفته نخستین پس از هچ سهم بزرگتری از کل زمان معاش مرغ را تشکیل می‌دهد (20% ) . در کار فرایند‌های جوجه‌کشی و حمل جوجه با تأخیری 10 تا 60 ساعته در تغذیه جوجه یار است . -هرچند که به نظر میرسد مواد غذایی جان دار در باقی مانده زرده که در طی عصر جنینی به کارگیری نشده برای تأمین خوراک در طی زمان بی غذایی موءثر باشد البته این مبداء سهم ناکافی در نیاز‌های تغذیه‌ای برای مراقبت و پرورش در جوجه‌های گوشتی دارااست . در یک برررسی تحقیقی بر روی جوج‌هایی که با تأخیر 48 ساعته در تغذیه مواجه بوده‌اند، معلوم شد که پرورش کلی بدن جوجه‌ها تا برهه زمانی شروع تغذیه با تأخیر یاور بود و وزن تن در 6 روزگی 25% کمتر از جوجه‌هایی بود که تغذیه اولیه در آنان شروع شده بود .
به علاوه تأخیر در شروع تغذیه در روزهای اولیه زندگی در پرورش عضلانی به ویژه در ماهیچه ها سینه تاثیر می‌گذارد به نحوی که وزن عضله سینه در جوجه‌هایی که 48 ساعت نخستین پس از هچ با گرسنگی مواجه‌ بوده‌اند در 4 روزگی به 50% وزن مناسب میرسد .
تغذیه زودرس جوجه‌های نو از تخم درآمده اعتنا متعددی را در ده سال گذشته به خود جلب کرده می باشد . استارت تغذیه پس از عصر بی‌غذایی به برای جبران عقب ماندگی وزن‌گیری در وزن تن یا وزن ماهیچه ها سینه کافی نمیباشد و به تمهیدات بیشتری برای جبران این عقب‌ماندگی نیاز می باشد . گرسنگی در بازه بحرانی رویش جوجه‌ها ممکن هست اثرات دراز برهه زمانی در همت و تشکیل گوشت داشته باشد به همین علت تغذیه زودرس پس از درآمدن جوجه‌ها برای کاهش این سوء ‌اثرات سفارش می گردد (برای نمونه بیشتر کردن طعام به جعبه‌های حمل جوجه) . همچنین تغذیه زودرس ممکن میباشد پس از دوره گرسنگی بر روی دست اندرکاران محیطی و تغذیه‌ای که در پرورش جوجه‌ها موءثر می باشند نقش داشته باشد . سعی بر این هست که رژیم‌هایی مهیا شود که بتواند به صورت جزیی یا این که کلی بر نتایج تاخیر تغذیه تاخیری غلبه کند و به همین علت ادراک عواقب زودرس و تأخیری در رشد عضلات و متابولیسم تن مرغ حتمی است .
مواردی که مطرح گردیدند می بایست برای کل عصر تولید تصمیم داده شود . انگیزه با دگرگون سازی روان در اولویت‌های رویش مرغ گوشتی تولید مرغهای سنگین‌تر با میزان رویش سریعتر نیست - که باعث به تولید مرغهایی با اندازه چربی بالا و مشکل‌ها متابولیک و اختلالات پا ناشی از آن می شود - بلکه انگیزه در دست گرفتن رویش عضلانی و وزن تن ( به خصوص در عضله ها سینه ) در کل زمان زندگی مرغهای گوشتی میباشد . به این ترتیب می بایست با اتخاذ استراتژی‌های تغذیه‌ای تغذیه مرغها به حد مطلوب برسد . یک خط مش که در این مطلب هم به آن اشاره شده هست تهیه کوتاه و دربین برهه زمانی گردش کار پروتئین و جایگزین آن در بدن است . در کار مراد از این فعالیتها، معرفی دیدگاههای جدید در در دست گرفتن تغذیه مرغهای گوشتی جوان می باشد که شامل سه مرحله می‌گردد: تحریک زودرس در طی هفته اول، محدودیت رژیم از هفته نخستین تا سوم و به دنبال آن مناسب رسانی تغذیه با در لحاظ دریافت کردن صرفه اقتصادی پس از هفته سوم . با این الگو انتخاب یه خرده و کیفی تاثیرات تغذیه بر کارایی، فرم تن و کیفیت گوشت نیاز به اندازه‌گیری‌های ظریف داراست .


برچسب: ماشین جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۰۲:۵۳:۰۴ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

بیماری آنگارا یا سندرم آب آوردگی پریکارد و هپاتیت در طیور

مقدمه
و تاریخچه: سندرم آب آوردگی پریکارد و هپاتیت (HHS) یک بیماری عفونی و مسری هست که از علامت ها مشخصه آن درصد ابتلا و درصد تلفات بالا می‌باشد . مایعات پریکارد ارتقا یافته و هپاتیت با کانونهای نکروزی متعددی چشم می شود . علت مخصوص این سندرم آدنو ویروس گروه یک می باشد .

گروه طیوران صنعت فاخته

بعضی از دست اندرکاران و موقعیت فارم منجر ارتقا شدت بیماری می شوند . قابلیت تداخل این بیماری با بیماریهای مضعف سیستم ایمنی مانند گامبورو و برند و کم خونی عفونی جوجه ها تأیید نشده می باشد ولی اعتقاد و باور بر این می‌باشد که اثر این بیماریها در پیدایش بیماری آنگارا مهم می باشد .برآورد اقتصادی بیماری آنگارا مشکل هست بدلیل این‌که در مناطقی که این بیماری بروز می کند ممکن می‌باشد یاور با سایر بیماریهای طیور از قبیل نیوکاسل ولوژنیک – مایکوپلاسموزیس – سالمونلوزیس – برند و آنفلوآنزا باشد . میزان شیوع و شدت بیماری (HHS) بستگی به تراکم مرغداریها در حوزه‌ دارااست . سندرم آب آوردگی پریکارد و هپاتیت اولین بار در سال 1987 در ناحیه آنگارا در نزدیکی کراچی تشخیص داده شد . بدلیل اینکه بیماری (HHS) در این حوزه‌ جغرافیایی بخصوص تشخیص داده شد به آن بیماری آنگارا گفته می شود . در منطقه نزدیک اورابان که در راس پاکستان واقع میباشد گله های جوجه گوشتی حساس که بصورت متراکم می باشند در مدت 12 ماه بیماری سریعا"در آن‌ها منتشرشد . شیوع بیماری (HHS) در مکزیک در سال 1989 در ایالت کوئرتارو که از مناطق با مرغداریهای متراکم می باشد گزارش گردیده است و در سال 1990 به 5 ایالتی که رویش طیور گوشتی داشتند توسعه و گسترش پیدا کرد . در طی سال 1994 بیماری (HHS)در مناطق پر تراکم رشد طیور گوشتی در دهلی تازه در هندوستان ظاهر گردید . بیماری آنگارا همینطور در کشورهای عراق و شیلی و پرو تشخیص داده شده می‌باشد . جوجه های گوشتی در سن 3تا5 هفتگی با اهمیت می باشند . این بیماری در مرغهای مامان نابالغ و مرغان تخمگذار تجارتی هم مشاهده می شود .
باعث
شناسی: در مقدمه علت بیماری (HHS) به یک مسمومیت ویا اختلا ل تغذیه ای نسبت داده می شد . از روش تزریق کبد هموژن شده طیور کثیف به جوجه های گوشتی ثابت شد که علت بیماری یک عامل عفونی می باشد . در مشاهدات بعدی در سلولهای کبدی گنجیدگی باطن هسته ای بازوفیلیک مشاهده گردید . در فیض همت شد یک دلیل ویروسی انقطاع گردد . در سال 1988 معین شد که یک آدنوویروس برهان این بیماری می‌باشد . بوسیله میکرسکپ الکترونی (EM) از کبد هموژن شده می بضاعت برای مشخص کردن آرم های مخصوص ویریون ها به کارگیری کرد . کبد و ریه اخذ شده از پرندگان کثیف وقتی که با آنتی سرم اختصاصی آدنوویروس همسایه شود در آزمایش آگار ژل مثبت می گردد . بافت کبد هموژن گردیده و تصفیه گردیده از طیوران آلوده و کثیف را به باطن پرده کوریونیک و کیسه زرده تخم مرغهای SPF در سن 8 روزگی جنینی تزریق می گردد جنین 4 تا 7 روز سپس تلف می‌شود . مطالعات در سال 1991 نشان بخشید که جهت غیر فعال کردن سوسپانسیون کبد بوسیله اتر یا این که کلروفرم آدنوویروس ها غیر فعال نمی‌شوند ولی محدود می گردند . تهیه و تنظیم سوسپانسیون کبد از پرنده کثیف و محافظت آن در جایگاه حرارت 60 سکو سانتی گراد درمدت 30 دقیقه سبب غیر فعال شدن آدنو ویروس می گردد . ظاهرا" مقاومت حرارتی مختلفی در بین آدنو ویروسها وجود داراست . وقتی که کبد هموژن شده را با 45000 دور بمدت 90 دقیقه سانتریفوژ کنند ذرات معلق شده بیماریزا بوده البته مایع رو فاقد قدرت عفونت زائی است . افزودن آدنوویروس تولید کننده هپاتیت با گنجیدگی داخل سلولی به مایع رو موجب احیاء اقتدار عفونت زائی آن می گردد . که این فرمان نشان دهنده حضور یک برهان ویروسی منقطع بغیر از آدنو ویروس اولیه می باشد .
از مطالعات بعدی در مکزیک که در سال 1994 انجام شد چنین استنباط می گردد که بعلت عدم مهار به وسیله 5- برومو دی اکسی یوریدین یک ویروس RNA بعنوان استدلال اضافی مطرح می باشد . این برهان سبب پیدایش یک حباب کوچک در کشت سلولهای کبد وکلیه جوجه می گردد .
پیچیدگی بیشتری در توصیف اتیولوژی این بیماری وجود دارااست زیرا در مناطقی که بیماری (HHS) وجود دارد بیماریها با پاتوژنیسته بسیار از قبیل گامبور و کمخونی عفونی جوجه ها نیز دیده می شود .
ویروس استدلال این بیماری از کبد هموژن شده گله های کثیف در پاکستان جدا گردیده هست . برهان آن آدنوویروس تیم یک سروتیپ 4 تا11 می باشد . اخیرا" بیماری (HHS)بصورت آزمایشی توسط آدنوویروس طیور سروتیپ های 4(STRAIN PARC-1) و 8(STRAIN DCV-94) در جوجه ها ایجاد شده می باشد . در جوجه های حساس بعد از آن از آلودگی ، گنجیدگی های داخل سلولهای کبد و نیز آب آوردگی پریکارد مشاهده می شود . سروتیپ 4 آدنوویروس به بافت لنفوئیدی تمایل داراست در سود ضعف سیستم ایمنی ایجاد می گردد . ناهمخوانی اختلاف در بین فرضیه های تک ویروسی و دو ویروسی پس از انجام مطالعات اپیدمیولوژی و آزمایشگاهی رفع خواهد شد .
بیماریزایی
و اپیدمیولوژی: میزبانهای
آزمایشگاهی و طیبعی: جوجه های نابالغ میزبانهای ارگانیک می‌باشند . بیماری(HHS) بخش اعظم در سنین در میان 3 تا 5 هفتگی در جوجه های گوشتی مشاهده می شود . یک بیماری مشابه (HHS) در کبوتر ها در پاکستان گزارش گردیده می‌باشد .
انتقال:
ادله بیماری (HHS) که موضوع بحث می باشد آدنوویروس مجموعه یک می‌باشد و انتقال آن نیز عمودی و هم افقی می‌باشد . آدنوویروس در گله های مامان تا برهه زمانی بلوغ باقی می ماند و در اثر ضعف سیستم ایمنی و یا این که استرس دفع میگردد . جوجه هایی که از گله های مامان آلوده ساخت می شوند سپس از 3 هفتگی ممکن می‌باشد ویروس را تا 14 هفته دفع کنند . انتقال افقی ویروس در گله هایی که چندین سنی میباشند و در گله هایی که مساله بهداشتی را رعایت نمی کنند فیس می دهد . انتشار ویروس در دستگاه گوارش انجام می شود . آلودگی مدفوعی لباس ، کفش و وسائل ( از قبیل ظروف و وسائل نقلیه) ممکن هست باعث انتقال دلیل بیماری شوند . در گله های طیور در پاکستان به عامل عدم وجود مساله بهداشتی و وجود فارمهای بسته یکسری سنی و وجود پرندگان مستقر ادله بیماری انتقال پیدا میکند . واکسنهایی که از جنین های آلوده و کثیف تنظیم می شود ممکن می‌باشد منشا" آلودگی باشد .
یک مطالعه در مسئله کارداران خطر ایجاد بیماری HHS در گله های گوشتی در پاکستان انجام گردیده می باشد . ورود واکسیناتورها به فارمها ،گله ها را به شیوع بیماری اساسی می نماید . مقدار آلودگی از روش تزریقات زیر جلدی و یا باطن عضله برابر با آلودگی طیبعی از روش هوا ، آب و یا مدفوع هست .
علامتها
و درصد ابتلا و درصد تلفات: در مجاورت اسلام آباد پاکستان از 131 گله که دارنده 135 واحد نیمچه گوشتی بودندیک شیوع 46 درصدی گزارش گردیده هست . درصد تلفات ناشی از این بیماری در گله های نیمچه گوشتی غیر واکسینه و گله های مامان نابالغ در شرای با بیماری نیوکاسل ولوژنیک و بیماری گامبورو با پاتوژنیسته بالا و بیماریهای اروزیو مثل مایکوپلاسموز هم پا باشد بیشتر از 80 درصد می‌باشد . معمولا" عصر عفونت میان 9 تا 14 روز است، درصد ابتلا 10 تا 30 درصد بوده و روزمره 3 تا 5 درصد تلفات وجود دارد . در حالت آزمایشگاهی کبد هموژن گردیده ای که از گله کثیف دریافت شده را به چندین جوجه تزریق کرده اند .تلفات 2 تا 4 روز آنگاه ایجاد شده ، درصد تلفات 30 تا 70 درصد بوده و بستگی به اندازه تیتر ادله بیماری داردکه جوجه ها اخذ داشته اند .گله هایی که بیماری HHS را نشان می دهند دارای علایم کلینیکی منحصر نیستند . استارت ناگهانی تلفات ، بی حالی ، ازدحام کردن ، پرهای ژولیده وزرد و ریزش موکوئید از علائم مشخصه آن میباشد . در طیور دچار مقدار هموگلوبین و PCV و اریتروسیت ها و مجموعه لوکوسیت ها کاهش پیدا می نماید . در اثر استرس و عفونت های ویروسی لنفوسیت ها کاهش و هتروفیل ها افزایش پیدا می نمایند . در طیور مریض به دلیل تخریب کبد پروتئین خون و آلبومین کاهش پیدا می نماید این مسئله احتمالا" دلیل ارتقاء هیدروپریکاردیوم می باشد . اگراین بیماری با قلیل خونی شدید بروز نماید معمولا" توأم با بیماری اندک خونی عفونی جوجه ها ویا گامبورو با حدت بالا می باشد . در پرندگان مریض میزان لاکتیک دهیدروژناز ، آلکالین فسفاتاز و آلانین ترانس آمینازکه بواسطه تخریب کبد و تمامی ساخت می‌گردند افزایش می یابند . مهمترین ضایعه پس از مرگ که بر روی لاشه دیده می شود وجود بیش از 10 سی سی محلول ترانسودای شفاف در کیسه گوشه و کنار قلب می باشد . در لاشه مالامال خونی همگانی و ادم ریه وجود دارد . کبد و همه ها گران قدر و رنگ پریده و ترد و شکننده می گردند . در شرایط آزمایشگاهی در طیور بیمار نکروز میوکارد و کبد مشاهده می شود . خونریزی پتشی ممکن هست بر روی پریکارد و کپسول کبد دیده شود . ضایعات بافتی در قلب دربرگیرنده ادم و دژنرسانس و نکروز ملایم عضله قلب و نفوذ سلول های منونوکلئار و خروج اریتروسیت ها می‌باشد . در کبد اینکلوژن بادی بازوفیلیک در باطن هسته های هپاتوسیت و نفوذ سلول های منو نوکلئار و نکروز انعقادی یک سری کانونی وجود دارااست . ممکن هست در ناحیه وسیعی از بافت اپی تلیوم کلیه هم نکروز دیده شود .
تشخیص:
آب آوردگی پریکارد یار با گنجیدگی های بازوفیلیک باطن هسته ای سلولهای کبد دال بر وجود بیماری HHS هست . تشخیص قطعی براساس انقطاع سازی آدنو ویروس از سلولهای کبد جنین جوجه های آلوده و کثیف می باشد . این خط مش دارای اهمیت خیس از راه تزریق به کیسه زرده جنین جوجه 8 روزه می باشد . توسط آزمایشات سیتوپاتولوژی می توانایی در کشت بافتی وجود آدنوویروس را تشخیص داد .
آدنو ویروس ها را می توانایی توسط میکرسکپ الکترونی(EM) و یا سرم نوترالیزیشن تشخیص داد درمان:
درمان منحصر برای این بیماری وجود ندارد . ولی در بازه پیدایش بیماری از یدوفور در آب آشامیدنی به مقدار 1/0 تا 07/0 درصد به کار گیری می شود . درصد تلفات و شدت بیماری کاهش پیدا خواهد کرد .
پیشگیری
و کنترل: در پاکستان وهند و مکزیک نگهداری شرایط بهداشتی خیر عملی می‌باشد و نه اقتصادی هست ومسلما" آدنوویروس از واحدهای نیمچه گوشتی قطع خواهد شد .علل ایجاد بیماری عبارتنداز:چند سنی بودن گله ، فروش طیوران زنده، انتقال طعام به وسیله کیسه ها و افرادی که طیوران اهلی را نگه داری می نمایند . گله های مامان می بایست به وسیله رعایت حالت بهداشتی مطلوب از عفونت حفظ شوند . فاصله فارم های صنعتی از یکدیگر باید دست‌کم 2 کیلومترباشدوازسیستمALL IN- ALL OUT در رویش استعمال شود تا ازآلودگی فارم های سلامت پرهیز بعمل آید .مواد غذایی بایستی بصورت بخش اعظم نگهداری شوند و قبلی از ورود آن به فارم هیچکس نباید با مواد غذایی تماس داشته باشد .در گله های مادر و جوجه های آن از واکسن زنده استفاده می‌شود . واکسنها می بایست بر پایه استانداردهای در بین المللی ساخت گردند و می بایست عاری از عامل ها پاتوژن از قبیل آدنوویروسها و ویروس قلیل خونی عفونی طیور باشد . در مناطقی که بیماری HHS اندمیک می باشد ضروری هست گله ها را در برابر آدنوویروس اول که مسئول ساخت این بیماری می باشد مراقبت کرد . واکسن کشته فرم آلدئید که از کبد هموژن گردیده تهیه و تنظیم می شود گله های گوشتی را در پاکستان مراقبت کرده است . واکسن مناسب از کبد هموژن گردیده جوجه SPF که بوسیله فرم آلدئید 1/0 درصد غیر فعال گردیده تهیه می گردد .اثر این واکسن در یک حیطه که دارنده 28 گله با ظرفیت 100000 قطعه نیمچه گوشتی می باشد مورد مطالعه قرار گرفته هست . گله هایی که واکسینه گردیده اند و بصورت ارگانیک در معرض آلودگی قرار گرفته اند بیماری HHS راکمترنشان می دهند تلفات آن به 2/1 درصد میرسد . گله هایی که واکسن دریافت نکرده اند تلفات آن ها بالغ بر 20 درصدمی باشد . پس از واکسیناسیون در حیطه راولپندی در یک میلیون قطعه نیمچه گوشتی درصد تلفات تقریبا" به 4 درصد رسیده است و در گله های غیر واکسینه تلفات 31 درصد می باشد .در مکزیک در یک محاسبه آزمایشی بر روی 5 نوع واکسنی که بصورت تجارتی ساخت شده نشان داده شد که واکسن غیر فعال فرمالینه در امولسیون روغنی گله هایی را که به چهره ارگانیک درمعرض بیماری بوده اند را 100 درصد حفظ می کند و ضایعات هستوپاتولوژی در آنان وجود ندارد .اندازه محافظت 4 واکسن غیر فعال دیگر که از سویه DCV-94 تنظیم گردیده در گله هایی که با ویروس فیلد بازخورد داشته اند میان صفر تا 45 درصد می‌باشد . در جوجه هایی که واکسن دریافت نکرده اند تلفات به 80 درصد می برسد . در کلیه جوجه هایی که واکسینه گردیده اند آنتی بادی به وسیله مهار ایمینوفلورسانس معین می گردد . پس از واکسیناسیون جوجه ها بر برعلیه بیماری HHS پاسخ ایمنی مناسبی تولید می شود و وقتی که گله با ادله بیماری بازخورد می کند جوجه ها زنده می نظیر .


برچسب: دستگاه جوجه کشی، ماشین جوجه کشی، خرید دستگاه جوجه کشی، خرید ماشین جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۱۰:۵۶ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

تهیه و تنظیم و تولید بستر مطلوب در پرورش طیور

یک بستر مطلوب بایستی قابلیت و امکان جذب قابل قبولی برای رطوبت داشته باشد . و خویش آن عاری از رطوبت باشد چون سبب پرورش قارچ می شود . بستر باید به عنوان عایق در مقابل سوزوسرما و گرما بوده و قابل انعطاف باشد .

گروه طیوران صنعت فاخته


طی مقطع رویش و نگهداری گله ، رطوبت مناسب برای بستر 20 الی 25 درصد میباشد . هنگامی رطوبت بستر از 25 درصد تجاوز کند ، علاوه بر ارتقاء احتمال شیوع کوکسیدیوز ، باکتریهایی که قابلیت و امکان تجزیه اسید اوریک را دارند فعال گردیده ، تخمیر مواد سریعتر صورت می گیرد و گاز آمونیاک بیشتری از بستر متصاعد میگردد . تراکم بیش از حد آمونیاک در هوای سالن باعث از در میان رفتن تاژک های مجازی تنفسی میشود که این امر عارضه ها تنفسی را دنبال خواهد داشت . در ضمن ، گاز آمونیاک آزاد گردیده ph بستر را بتدریج از 2/5 به 4/8 مرساند . این تغییر و تحول درph یار بت گرمای بستر سبب ساز بروز سوختگی هایی در قست هایی از پا و سینه و کاهش کیفیت لاشه می شود .
از طرف دیگر خشک بودن بیش از حد بستر ( رطوبت کمتر از 20 درصد ) منجر تولید گردو غبار در محفظه می‌شود که خود قضیه ساز عارضه ها تنفسی میباشد . در سرایط معمولی طیور به طور متوسط روزانه 12 تا 16 بار مدفوع نسبتا نیمه جامدی را دفع می کنند . اکثر ترین بخش مدفوع ، بقایای غیر قابل هضم غذای خورده گردیده هست ، براین اساس گونه غذای مصرفی روی ترکیبات مدفوع اثرگذار می باشد . از آنجایی که در طیور ، مدفوع و ادرار در کلواک با یکدیگر مخلوط و بعد دفع میشوند، مواد جانور دز ادرار هم روی ترکیبات مواد دفعی اثر می‌گذارد .ادرار دربردارنده مواد مانند کلرید سدیم و اسید اوریک هست که مقادیر آن ها در ادرار بوسیله تمامی ها تنظیم می‌گردد . مقادیز بالای چربی در خوراک باعث چسبنده تر شدن مدفوع و چسبیدن آن به دور و بر مقعد و کف پای پرنده و همچنین تشکیل لایه فشردهای روی بستر میگردد .
املاح
و مواد معدنی به غیر از مسمومیت های غذایی که می تواند باعث بروز اسهال در گله شوند ، مهم ترین ادله تغذیه ای که ممکن میباشد مقدار رطوبت مدفوع و متعاقب آن وضعیت بستر را زیر تاثیر قرار دهد ، اندازه املاح موجود در خوراک ، به ویژه مقادیر سدیم ، کلر و پتاسیم آن میباشد . در حالتی که مقادیر سدیم عمده از 15/ تا 2/ درصد ، پتاسیم بیشتر از 8/ درصد و کلر عمده از 12/ تا 15/ درصد باشد ، مقدار آب مصرفی افزایش یافته ، در فیض بستر مرطوب تر خواهد شد . با توجه به تاثیر املاح بر اندازه آب مصرفی ، در وقتی که گله زیر تنش ( استرس ) گرمایی باشد میتوان با بیشتر کردن این مواد به خوراک ، طیور را بدون چاره به مصرف آب بیشتری کرد تا به طور غیر بدون واسطه اثرات تنش گرمایی کاهش یابد .

پروتئین خوراک دلیل دیگر پروتئین غذا می‌باشد که کنجاله سویا یک عدد از مناع تامین پروتئین می باشد .سویا هم میتواند بستر را با مقدار فراوان پتاسیم خویش تحت تاثیر قرار دهد . در حالتی که سویا بیش از 20 درصد در جیره به کار برود سبب دفع آب از مدفوع میشود . پودر گوشت و استخوان نیز به استدلال داشتن چربی بستر را پایین تاثیر می گذارد و نباید در جیره از 5 درصد تجاوز کند .در پودر ماهی هم به برهان وجود آمین های بیوژنیک موجب ارتقا رطوبت می‌شود که با طولانی تر کردن کربنات سدیم در هر لیتر آب این ایراد برطرف می شود .
بستر
در مرغ تخمگذار کاهش رطوبت بستر در اثر کاهش بیش از حد مصرف آب میتواند اثر بر تلاش گله داشته باشد . در گله های تخمگذار با ساخت بالا حدود 25 درصد در مدفوع ارگانیک هست . در چنین حالتی کاهش رطوبت مدفوع از طرز کاهش مصرف آب ، کاهش مصرف خوراک و ساخت تخم مرغ را به ویژه در موقعیت آب و هوایی گرم دنبال خواهد داشت . عامل این امر نیاز بخش اعظم مرغ های تخمگذار در برهه زمانی تشکیل تخم مرغ به آب می باشد و همین مسائل منجر پیدایش خلل ها بیشتر در رابطه با رطوبت بستر در مرغ های در هم اکنون تولید می‌باشد . هر یک‌سری طعام با کلسیم بالا ( 5/3 تا 4 درصد ) قبلی از شروع ساخت به مقدار 4 هفته ممکن می‌باشد برای ذخیره شدن کلسیم در استخوان موءثر باشد البته سبب دفع آب به اندازه متعددی میگردد به لحاظ میرسد اثر کلسیم بالا در جیره پیش تخم گذاری طولانی بازه زمانی هست ، به طوری که عصر تولید هم سبب دفع آب و در سود ، افزایش رطوبت بستر میشود .


برچسب: دستگاه جوجه کشی، ماشین جوجه کشی، خرید دستگاه جوجه کشی، خرید ماشین جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۹ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۰۲:۴۳:۴۹ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

شربت شکر، خوراک نو برای تامین انرژی طیور

 در خاورمیانه که ارزش غلات رو به ارتقاء است، شربت شکر به تیتر یک منشاء مؤثر و اقتصادی برای طعام طیور مطره گردیده میباشد .
در خاورمیانه که ارزش پروسه رو به رشدی به خود گرفته است، کمپانی شکر الخلیج دردبی که یکی از وسیع ترین ایجاد کنندگان شکر در جهان می با شد، اقدام به تامین و تولید شربت شکر با قیمتی مناسب برای ایجاد کنندگان غذا طیور کرده می‌باشد . اطمینان از کیفیت این محصول سبب تشویق کنندگان غذا برای سود گیری از این فناوری نو گردیده می باشد .

گروه طیوران صنعت فاخته

گروه پژوهش های این شرکت قابلیت و امکان پذیری بهبود کیفیت ملاس برای ایجاد ماده اول خوراکی مناسب را مورد تحلیل قرار داده می‌باشد . وقتی که پارامترهای مراحل انتخاب و توصیف گردید، این شرکت آغاز به ایجاد ملاس با کیفیت بالا و با 70 درصد شکر کرد که اسم آن شربت شکرAKS می باشد . ملاس شربتی با گرانروی بالا و با 48 درصد شکر و بیش از 20 درصد خاکستر می باشد . ( خاکستر: مواد معدنی مو جود در یک خوراک یا غذا، باقی باقیمانده ای که پس از سوزاندن بدون نقص مواد آلی یک نمونه بدست می آید .
) به استدلال مراحل چندگانه جوش، شکر کاراملیزه شده و نظیر پلی ساکارید و سریشم به مواد آلی می چسبد که این فعالیت هضم پذیری ملاس را کاهش می دهد . پیش از این کاربرد ملاس به تیتر یک منشاء انرژی در خوراک دام در نظر گرفته نمی شد، اگر چه اغلب به تیتر یک استدلال چسبنده، کاهش دهنده گردوغبار و خوش مزه کننده با مقادیر اندک وارد جیره می شد . شکرها به عنوان مونو- ساکارید (شکر ساده) ، دی ساکارید و پلی ساکارید توصیف می شوند . این کربوهیدرات ها از پلی ساکارید هایی (زنجیره های طولانی مونو- ساکارید) که 80 درصد حل پذیری در اتانول دارد،جدا می شوند . گلوکز و فروکتوز شکرهای معمولی ای می باشند که اکثر زمان ها در گیاهان و میوه ها به طور معمول یافت می شوند . دوچندان ترین دی ساکاریدی که در گیاهان یافت می شود ساکاروز بوده که متشکل از یک مولکول گلوکز و فروکتوز چسبیده به هم می باشد . لاکتوز(گلوکز+گالاکتوز) در شیر یافت می شود . مالتوز نیزیک دی ساکارید با اندازه یکسان گلوکز (اززنجیره آلفا) به مثل نشاسته می باشد . پلی ساکارید ها مونوساکارید هایی میباشند که از 2 تاحدوداً 20 واحد تشکیل می شوند . آنها دربرگیرنده استاکیوز و رافینوز جانور در دانه سویا می باشند . گیاهان به طور کلی مقادیر زیادی الگوساکارید ندارند . به استثناء الگوساکارید ها، شکرها به وسیله آنزیم های پستانداران قابل هضم می باشد . میزان شکر مواد خوراکی مضاعف متغیر می باشد . غلات بالغ مثل ذرت یا این که یولاف (جو صحرایی) مقدار دوچندان پاره ای شکر دارا‌هستند چون اکثر وقت ها این اندازه برای ذخیره پلی ساکاریدها تبدیل شده می‌باشد . غذا جانبی مثل ملاس ، ضایعات نانوایی وشیرینی پزی، تفاله مرکبات، و پوسته بادام مقادیر بالایی از شکر دارا‌هستند . اما رویکرد های فرآوری و همینطور مواد مبدا می تواند تغیرات بزرگی را تولید نمایند . غذا های تخمیر گردیده مه مشتمل بر سیلاژ، غلات تقطیری یا پس باقیمانده تخمیر غلات می باشند، گلوکز، فروکتوز یا ساکاروز باقی مانده کمی دارند چون مقادیر متعددی از این شکرها در ارتفاع فعالیت تخمیر مصرف گردیده میباشد .
هضم
شکر در طیور بزاق و کراپ (کیسه ای در نای پرندگان که خوراک در آنجا ذخیره گردیده یا برای هضم آماده می شود) مرغها حاوی آلفا – آمیلازهایی می باشد، اما هضم نشاسته پاره ای در کراپ و همچنین سنگدان دیده می شود . هضم اکثر وقت ها کربوهیدرات ها (پلی ساکارید ها) جان دار در منوساکارید ها و جذب متعاقب آنان در روده کوچک فیس می گیرد . آلفا- آمیلاز از پانکراس به درون دودنوم ترشح می شود و این هیدرولیز منجر تولید مالتوز و بعضا شاخه های دیگر الگوساکارید ها (ایزومالتوز) می شود . آنزیم مالتاز، که همچنین آلفا- گلوکوسیلاز نا میده می شود، مالتوز را می شکند ما دامیکه ایزومالتاز ساخت گردیده به وسیله مخاط روده کوچک الیگوساکارید های شاخه دار را به گلوکز هیدرولیز می نماید . دیواره غشایی ژژونوم دربردارنده دیگر دی ساکریدهایی می باشد که هضم پلی ساکارید های پیچیده رژیمی را به مونو ساکارید ها بی نقص می سازد . ساکاروز نیز به وسیله سوکراز به گلوکز و فروکتوزهیدرولیزشده در حالی که لاکتاز هر نوع لاکتوزرا به گلوکز و گلاکتوز تبدیل می کند . شکر ها به تیتر منابع انرژی بخش بهتری نسبت به نشاسته در سیستم دام مسئله پذیرش قرار گرفته میباشد . وسیع ترین فعالیت مالتاز در ژژونوم و آن‌گاه در ایلنوم رخ می پذیرد در حالی که تحت ترین اندازه در دودنوم دیده گردیده می باشد . بنابراین توانایی و قابلیت سوخت ساز ساکاروز به مقدار قابل توجهی عمده از نشاسته می باشد .(جدول
1 ) شربت شکر افزودنی انرژی زای غنی بوده که می تواند به خوبی در کنار طعام قرار گیرد . از این جهت که بها انرژی آن برابر با ذرت می باشد، می تواند به خیر و خوبی جایگزینی اقتصادی در غذا طیور باشد .
(جدول 2 ) این دستور می تواند تغییری را در فرمولاسیون طعام طیور ساخت کند زیرا شربت شکر دربردارنده هیچ ماده غیره قابل هضم نبوده و براین اساس می تواند به عنوان خوراکی با انرژی فوری به فعالیت رود .
این شربت همینطور بو خوش دلپذیری به خوراک می بخشد . الیته از آن جهت که این شربت انرژی را بدون اضافه کردن لیپید ایجاد می کند، صورت پذیری کلسترول در گوشت و تخم مرغ به حداقل می برسد . اگر چه این منشاء به عنوان مکملی غذایی برای برای بشر در نظر گرفته گردیده است، می توان از شربت شکر به تیتر یک طعام حیاتی برای طیور به کار گیری کرد .
گلوکز
در مرغها مرغها برای نشر بافت، ایجاد تخم مرغ و بقا به گلوکز احتیاج دارا هستند . به جای گلوکز، انرژی قابل سوخت و ساز (ME ) در محاسبات احتیاجات غذایی به عمل رفته می‌باشد . امروز، متخصصان علم ها تغذیه 2 کیلوگرم طعام برای یک کیلوگرم گوشت و 4 کیلوگرم غذا برای ساخت 12 عدد تخم مرغ در حیث می گیرند .(جدول 3 ) .
بیشتر جیره طیور حاوی حدود 60 درصد غلات می باشد . از فی مابین 2900 کیلو کاری ME ،2000 کیلو کاری از غلات و نشاسته حاصل می شود . براین اساس گلوکز ماده غذایی دارای اهمیت در جیره می باشد مشاهده گردیده میباشد که حدود 63 گرم کربوهیدرات، مخصوصاً نشاسته، روزانه به یک مرغ تخم گذار داده می شود (252 کیلو کالری ) ولی تخم مرغ فقط حاوی 5/1 گرم کربوهیدرات می باشد و این در حالی است که در ازای دادن 6 گرم چربی، 14 گرم چربی در تخم مرغ ترشح می شود . این مسائل نشان می دهد که میزان بالایی از گلوکز برای انرژی لیپونئوژنسیس را کاهش دهد، ولی انرژی اکسایشی مسئله نیاز برای ادغام تخم مرغ زیاد بالا می باشد . سود این‌که پرندگان سطوح قابل مراعات ای از گلوکز را در جیره خود نیاز دارا هستند . تامین گلوکز به صورت شربت شکر مطمئناً توشه هضمی را سبک کرده و ضریب تبدیل انرژی را پربازده می نماید . اطلاعات به دست آمده از پژوهش ها نشان می دهد که پلاسمای گلوکز جذب غذا را در طیور در دست گرفتن می نماید . به این ترتیب گلوکز رژیمی نقشی اصلی در تغذیه طیور دارااست . روندی هم برای اضافه کردن اسید چرب به جیره طیور و در فیض بالا بردن ME وجود دارد . نهشت چربی در تن طیور ارتقاء وزن آن‌ها را به دنبال خواهد داشت . جیره های مو جود که دربردارنده کنسانتره های بالایی از ذرت می باشند در بهبود حالت کربوهیدرات طیور جوان بسیار مؤثر میباشد زیرا فقط کار حداقلی از آمیلاز در درخشان و کلوی آن ها وجود داشته و بنابراین اغلب کربوهیدرات ها از پاراگراف نشاسته و دیگر ترکیبات فیبری متعاقباً به شکل شکر بی آلایش شکسته گردیده که در ژژونوم جذب می شود ( جدول 4 ) .
الفا آمیلاز از دود نوم زنجیره های 2/1 آلفای هر دو طرف نقاط انشعابی 6/1 مولکول نشاسته راهیدرولیز کرده و اکثر مالتوز و بعضا دیگر شاخه های الیگو ساکارید را تولید می کند .
مالتوز ودیگر دی ساکارید ها به مونوساکارید هایی که پتانسیل جذب شدن دارند، شکسته و تبدیل می شود . در حالی که جذب نشاسته به مقدار 97 درصد در خروجی ایلئوم به وقوع پیوستن می پذیرد . اختلافات قابل توجهی در بها های گزارش شده در رابطه با کار آمیلاز در دودنوم وژژونوم وجود دارد، هر چند شواهد خیر برای ارتقا قابل ملاحظه تولید آنزیم هم زمان با رویش پرنده و بزرگتر شدن آن وجود دارد . غذا دادن با غلات برگرانروی روده تاثیر می گذارد . اغلب مطالعات گزارش داده اند که کاهش گرانروی مواد هضم گردیده همراه با بهبود همت خواهد بود . همچنین تیتر گردیده می‌باشد که گرانروی «آرابینوکسیلان» هست که در عمل های ضد تغذیه ای سهم داشته، خویش را با کاهش جذب مواد غذایی آشکار کرده و بالاخره پرورش ضعیفی در طیور به همراه می آورد . گمان می رود که مواد هضم گردیده با گرانروی بالا حاصل گردیده از رژیم های برپایه گندم، جو و یولاف (جو صحرایی) بازدارنده دسترسی مواد غذایی هضم گردیده به سلول های اپیتلیال روده می شود . مشارکت شربت شکر در جیره می تواند اختلال گرانروی روده راآرام سازد .


برچسب: دستگاه جوجه کشی، ماشین جوجه کشی، خرید دستگاه جوجه کشی، خرید ماشین جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۸ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۰۱:۰۴ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

روش بازخورد با گله های مشکوک و کثیف به آنفلوانزا

 الف:
تعاریف 1-
واحد مشکوک: واحد مشکوک به واحدی اطلاق میگردد که دارای نشانه ها تحت باشد .
1-1 .
انتشار ناگهانی بیماری در گله 2-1 .
بیحالی شدید، پژمردگی و بدور نیز عده شدن گله 3-1 .
کاهش شدید مصرف دان 4-1 .
افت ناگهانی و شدید تولید روزانه 5-1 .

گروه طیوران صنعت فاخته


استارت ناگهانی تلفات با فرآیند صعودی روزانه (در گله گوشتی تلفات بیش از 3%روزانه) در این رخ لازم می‌باشد سازمان کل دامپزشکی استان نسبت به گزارش و نمونه برداری و ارسال آن به اداره دامپزشکی مبادرت و عملیات بهداشتی – قرنطینه ای را برابر راهبرد های ارسالی مبادرت کنند .
2-
کانون آلوده کانون
کثیف به کانونی اطلاق می شود که نمونه های ارسالی با یکی از آزمایشات زیر قضیه تأیید قرار گیرد 1-2 .
جداسازی ویروس 2-2rt-pcr .
3-2 .
Hi در فیس لزوم با دو نوبت مثال گیری و تست سرمی با مسافت 14-10 روز بدیهی
می‌باشد در او‌لین کانون، جداسازی ویروس لازم می‌باشد و در مورد ها بعدی کانون، مثبت بودن در Rt-pcr یا این که Hi کفایت میکند 3-
حوزه‌ آلوده به حیطه ای اطلاق میشود که دستکم یک کانون آلوده و کثیف به تشخیص قطعی رسیده باشد در صورتیکه مرغداریهای موجود (طیور صنعتی، سنتی) در این منطقه در گیر تلفات فزاینده و یا افت تولید ناگهانی باشد . فارغ از انجام آزمایشات ذی‌ربط همراه با نمونه گیری تا شعاع 1 کیلومتری معدوم و تا شعاع 5 کیلومتری قرنطینه و در فیس وجود نشانه ها معدوم خواهند شد و ناحیه آلوده و کثیف اعلام میگردد .بدیهی می باشد در مرغداریها تا شعاع فوق بسته به وضعیت نسبت به تخلیه یا این که معدوم سازی مبادرت میگردد .
ب:
اصول کلی1- تشکیل اکیپ حفظ فعال یا بیماریابی شامل دکتر دامپزشک و خبره دامپزشک جهت چک و نگهداری بیماری و اخذ نمونه 2-
تشکیل اکیپ امحاء و معدوم سازی ویژه در هر شهرستان شامل پزشک معالج دامپزشک، مجرب دامپزشک و یکسری کارگر( ترجیحاً از کارگرهای همان مرغداری بکار گرفته شوند) 3- تجهیز اکیپ محافظت و امحاء و معدوم سازی به وسائل ایمنی فردی از قبیل ماسک، عینک، چکمه، کلاه، خرقه و . . .)
4-
توقف وسائط نقلیه در 500 متری کانون بیماری 5-
قرنطینه بی نقص فارم و منع خروج از فارم فارغ از جواز دکتر معالج دامپزشک اکیپ امحاء و معدوم سازی 6-
منع ورود افراد متفرقه به فارم 7-
نصب تابلوی "منطقه مشکوک به آلودگی با ویروس آنفلوانزای مرغی" درموارد مشکوک و نصب تابلوی " ناحیه آلوده به ویروس آنفلوانزای مرغی" در موردها تأیید شده در مسافت 500 و 100 متری جاده منتهی به مرغداری و همچنین نصب تابلو مبنی بر "واحد زیر در اختیار گرفتن قرنطینه " در درب محل ورود به مرغداری 8-
معدوم و امحاء طیور گله آلوده، ضایعات و دان مصرفی در محوطه فارم و در عمق دستکم 5/2 متری مرحله زمین و دست‌کم یک متر فراتر از تراز آب زیرزمینی بایستی باشد 9-سطح
بستر پیشین از سوزاندن یا کمپوست کردن، باید ضدعفونی شود 10- ویروس آنفلوانزا نسبت به بسیاری از ضدعفونی کننده ها خصوصاً نسبت به ترکیبات پراکسید ، فنلی، ترکیبات چهارتایی، گلوتارآلدئیدها و مواد قلیایی اصلی میباشد . که بسته به مورد ها مصرف گزینش گردد .
11
- دوری از جوجه ریزی تا شعاع 5 کیلومتری از مرکز کانون آلوده و کثیف تا اطلاع ثانویه و رفع ممنوعیت کانون ج:‌آمادگی
قبلی از وقوع بیماری: 1- تمام مواد و وسایل لازم بویژه وسائل حفاظت شخصی از قبیل خرقه سراسری، ماسک مخصوص، وسائل حفاظت چشم، دستکش و چکمه لاستیکی (یا پوشش پلاستیکی برای کفش) می بایست از قبلی فراهم باشد .
2-
تهیه مواد ضدعفونی کننده مؤثر 3-
نیروی انسانی آموزش دیده در دست کم ممکن (از ورود اشخاص متفرقه به محوطه عملیات خودداری شود) د:
راه و روش های اجرایی حذف گله آلوده: 1- مقدمه با منش مطلوب می بایست همگی طیور مو جود را چه بسا المقدور در باطن تالار از در بین پیروزی . رویه کشتن طیور با توجه به تعداد جان دار گله چهره می گیرد . در مسئله طیور بومی و تعداد کم با جابجایی گردن میتوان پرنده ها را کشت . در مقیاس بیشتر میتوان از گاز Co2 و یا این که گاز خروجی از موتورهای احتراقی و همچنین از فنوباربیتال سدیم به کار گیری کرد .
2- استفاده از گاز فرمالین پرمنگنات به نسبت 1:2 (20گرم پر منگنات + 40 سی سی فرمالین) به طور همزمان با افزایش دمای سالن و جمع کردن جوجه ها در محوطه محدود باطن سالن اقدام گردد .
-
گاز Co2 به مقدار 5/17 کیلوگرم در یکهزار متر مکعب در زمان مدت 30 دقیقه محفظه را اشباع و در برهه زمانی مقطع 15 دقیقه مرگ برای طیور واقعه می افتد - فنوباربیتال سدیم (80 میلی گرم در 55 میلی لیتر) در طی چهار ساعت سبب عدم هوشیاری گردیده و با قرار دادن در کیسه های پلاستیکی خفه می شوند .
3- در حین کشتار گله بمنظور جلوگیری از پراکنده شدن ضایعات، تمام درها و پنجره ها بایستی مسدود و تهویه ها خاموش شود .
4- از دسترسی پرندگان وحشی و جانوران موذی و همچنین حیواناتی نظیر سگ و گربه و . . . در حین عملیات به فارم می بایست پرهیز شود .
5- از بین بردن مؤثر و فوری همه موادی که قابل ضدعفونی کردن نیستند از قبیل پرنده های مرده، تخم مرغ، بستر، کود، لاشه های جدید و منجمد، ابزار وسایل پس از قرار دادن آنها در کیسه های پلاستیکی غیر قابل نفوذ اضطراری می‌باشد .
6- از بین بردن ضایعات با روش های دفن کردن، کمپوست کردن و یا این که سوزاندن چهره می‌گیرد . شایسته ترین رویکرد برای کود و بستر و دان کمپوست کردن بهمراه هیدروکسید کلسیم (آهک زنده) میباشد فبل از جابجایی کود و دان جهت کمپوست یا این که دفن کردن می بایست مرحله بستر را ضدعفونی و آن‌ها را در کیسه های پلاستیکی غیر قابل نفوذ قرار اعطا کرد .
ارزانترین رویه برای معدوم نمودن و امحاء لاشه طیور و دفن کردن آن‌ها پس از قرار دادن در کیسه پلاستیکی غیر قابل نفوذ فاصله در عمق دست کم 5/2 متری از مرحله زمین و حداقل یک متر بالاتر از مرحله آب می باشد در این خصوص حداقل حمل و نقل بایستی انجام گردیده و در نزدیکترین فاصله به لانه ها در داخل مرغداری دفن شوند . . واضح میباشد برای لایه زیر لاشه ها و لایه روی جنازه ها از آهک زنده به کار گیری میگردد . آنگاه از دفن یا کمپوست مواد دفعی بایستی بگونه ای پوشانده شوند که هیچ حیوانی اعم از طیوران و سگ و . . . به آن دسترسی نداشته باشد . در فیس قابلیت و امکان سوزاندن جنازه ها در گودالهای حفر گردیده رخ گیرد .
7- بستر و دان کمپوست شده حداقل تا 60 روز و جنازه های دفن گردیده دست کم 4 ماه دستکاری نشود .
8- پس از دفن لاشه ها و بقیه وسایل غیر قابل ضدعفونی مانند اسباب و اثاث کاغذی و چوبی، و هم کمپوست کردن بستر، شستشو و ضدعفونی کردن ساختمان و وسائل جانور با ضدعفونی کننده های بزرگ الطیف مؤثر الزامی هست پیشین از ضدعفونی کردن، برس زدن، شستشو با مواد منزه کننده بمنظور حذف مواد آلی از سطح ها آشیانه، اسباب وسائط نقلیه باید انجام شود . توجه ویژه ای به رفع آلودگی تالار از بستر مبذول گردد . بخاطر داشته باشید که ویروس آنفلوانزا 35 روز در 4 جایگاه سانتیگراد و 104 روز در کود زنده میماند .
9- ویروس آنفلوانزا ممکن می باشد از شیوه لباس، کفش، قفس حمل طیور، شانه تخم مرغ، کیسه دان منتقل شود لذا 0وسائل فوق بایستی ضدعفونی شود و در صورتیکه قابل ضدعفونی نمی باشد معدوم شود به کارگیری از ضدعفونی کننده های مؤثر بشکل آئروسل بویژه برای ضدعفونی کردن هواکش ها و ابزارهای مشابه مناسب می‌باشد برای ضدعفونی کردن اسباب و اثاث برقی باید از گاز فرمالدئید استعمال شود .
و:
سایر اقدامات: - اکیپ نام برده باید از وسائل حفظ کننده مثل ماسک های تنفسی، عینک، خرقه سرتاسری، دستکش و چکمه لاستیکی استعمال کند و اسباب و اثاث و وسائل در فیس آلودگی شدید معدوم شوند در غیر اینصورت در نقطه پایان عملیات ضدعفونی شود .
-
تعویض بی نقص پوشش تمامی اشخاص اعم از پرسنل اکیپ، کارمندان فارم در محل فارم یاور با شستشوی مناطقی از تن که فاقد پوشش هست با آب و مواد ضدعفونی و منزه کننده و دوش دریافت کردن افراد مزبور در او‌لین فرصت - ضدعفونی وسیله نقلیه مرغدار- اکیپ و . . .
- ضدعفونی منزل های کارگری، دفتر کار فارم و . . .
-
تهیه صورتجلسه مربوط به معدوم سازی و دفع لاشه و ضایعات آن بطور کامل -
دریافت تعهد کتبی مبنی بر عدم تماس کلیه افرادیکه در تماس با فارم آلوده بوده اند دست‌کم بمدت 3 روز با تمامی واحدهای غیر کثیف دارای ارتباط با صنعت طیور


برچسب: دستگاه جوجه کشی، ماشین جوجه کشی، خرید دستگاه جوجه کشی، خرید ماشین جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۷ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۰۴:۱۰:۴۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

استراتژی ها و منش های انتقال ژن در طیور

1. انتقال ژن به وسیله اسپرماتوزوئیدها: در اولِ ترقی تکنیک های ترانس ژنیک به حیث می رسید که فقط اسپرماتوزوئیدهاابزار مطلوب وراثت برای انتقال یک قطعه ژنتیکی فرنگی به ژنوم حیوان ها می باشند . Bracket و همکارانش در سال 1971 ثابت کردند که اسپرماتوزوئیدهای پستانداران قادرند که به DNA فرنگی متصل شده و آن را در طی فرآیند باروری و لقاح به تخمک ماده ها منتقل کنند . همت این خط مش در سال 1987 نیز برای طیور پیشنهاد شد . به طور کلی یک قطعه DNA به اسپرم باند می شود و این اسپر برای تلقیح ماده ها به کار می رود و اسپرمی که تخمک را بارور می کند ، حاوی ژن قضیه حیث هست که آن را به تخمک منتقل می نماید و در غایت آن ژن در جوجه ها ی هچ شده پیدایش پیدا می کند . جدیدا این رویکرد در ایجاد پستانداران ترانس ژنتیک به کار می رود ، ولی هنوز اطلاعات قانع کننده ای از این که انتقال ژن با واسطه اسپرم می تواند به طور پیروزی آمیزی ، ترانس ژن را به Germline منتقل نماید در دسترس نمی‌باشد .

گروه طیوران صنعت فاخته


2 . رویکرد ریز تزریق ِِDNA : در این شیوه DNA را به کمک مکروپیپت به داخل هسته سلول ها می فرستند . این DNA احتمال ترکیب با ژنوم سلول صاحب خانه را خواهد داشت . این روش یک روش عمومی برای معرفی ژن های فرنگی به پستانداران می باشد ، که اکثر وقت ها انتقال DNA به پیش هسته تخمک تازه بارور شده صورت می گیرد . البته استفاده از این تکنیک برای تزریق DNA به تخم طیوران راجع به مقایسه با پستانداران بسیار خلل خیس می باشد . زیرا یک تخم جدید نهاده شده مرغ حدوداً 000/60 – 000/50 سلول می باشد . به این ترتیب ریز تزریق DNA به طور گسترده برای تخم مرغ های تازه به کار نمی رود .
اما روی رویان تازه بارور گردیده مرغ آن گاه از کشتن و توده آوری تخم ها انجام می شود . تخم های ریز تزرق گردیده برای هچ به محفظه گشت سه سطح ای Exovo منتقل می شوند .
3 .انتقال
ژن به امداد رترو ویروس ها: ناقل های رتروویروس یکی از ناقل های عمومی در انتقال ژن میباشند . و می توانند ژن های خارجی را به germliae طیور انتقال دهند . تکنیک های انتقال ژن با استعمال از رتروویروس ها به کرات برای ساخت مرغ های ترانس ژنیک به کار رفته می‌باشد . تیترهای بالای رترویروس ها قابلیت انتقال موضوع حیث را به سلول های زیادی دارا میباشد . به طور کلی رترورویروس ها دربرگیرنده یک ژنوم از نوع RNA می باشند که یک هسته پروتئینی که حاوی آنزیم lntegrase می باشد ، قرار داراست .
پوشش پروتئینی ویروس به گیرنده های ویژه روی سلول میزبان متصل می شود . آن گاه اجزاء ویروس به وسیله میانجیگری گیرنده ها با استفاده از اندوستیوز به باطن ستوپلاسم میزبان وارد می شود . RNA ویروسی به CDNA که می تواند به درون هسته منتقل شود ، اسکن می شود و CDNA باDNA سلول میزبان یک پارچه می شود ( با استعمال از Integrase ) . این DNA متصل گردیده به DNA میزبان، به همپا سلول میزبان همانند سازی انجام میدهد و توارث آن هم بر شالوده ژنتیک مندلی صورت می گیرد .
DNA ویروسی الحاق یافته به ژنوم صاحب خانه می تواند یک RNA ویروسی برای سنتزو پروتئین هایی که شامل یک پلیمر از ( pol ) و (gag ) و پروتئین های غشایی یا بسته بندی کننده ( Env ) ساخت می نماید . این سه گونه پروتئین یک پوشش ویروسی تازه ساخت می نماید و RNA ژنوم ویروسی را درون آن بسته بندی نماید . این کمپلکس تازه به غشاء سلول صاحب خانه منتقل می شود و به خا رج سلول سوق دهی می شود . در اشکال وکتورهایی که توانایی انتشار دارنده ژن های ساختمانی و توالی های بسته بندی کننده ( Packaging) تندرست و بدون نقص هستند تا توانایی ادامه ایجاد ذرات ویروسی را داشته باشند که می توانند دیگر سلول ها را آلوده و کثیف کنند . بدین ترتیب وکتورهای رتروویروسی که قوی به تکثیر میباشند به سادگی کار کشته به آلوده سازی تعداد کافی از سلول های زاینده و انتقال ژن قضیه حیث به دو‌مین و متعاقباً نسل های آنگاه را دارا است . اما در ایجاد طیور ترانس ژنیک با به کارگیری از رتروویروس هایی که توانایی انتشار را دارند، کار کشته خواهند بود که دائماً ویروس را به محفظه آزاد کنند . ( در اصطلاحبه آنها shedder گفته می شود ) . این امر موقعیت قابل قبولی نمی باشد .
ولی ناقل های رتروویروسی که توانایی تکثیر ندارند ( Replication-Defective-Retroviruses ) ، به این علت که ژن های pol یا این که gag یا این که env را که برای تکثیر حتمی هست ، ندارند ، ذرات تازه ویروس هایی ناقص میباشند و آلودگی محیطی را کاهش می دهند . ناقل هایی که توان تکثیر ندارند ، استعداد آلوده سازی سلول های میزبان را دارا‌هستند ، ولی توانایی تولید ذرات جدید ویروسی را ندارند . رتروویروس های ناقص یعنی آن هایی که بضاعت و توان تکثیر ندارند، بضاعت ژن های خارجی با تعداد بازهای بیش از 10kb رادارند . زیرا آن ها بعضا از ژن های ضروری برای همانند سازی خویش را از دست داده اند . ناقل های رتروویروسی تازه متکامل تر شده اند و بر مبنا راهکار های تازه دستکم آلودگی را ساخت می نماید .
) 1995,Thoraval ,1990,et al, غیر مجاز می باشدset Bosselman;1986,1978,silter ) 4-
انتقال مستقیم DNA به بیضه ها: این رویه در سال 1995 به وسیله مارشال گزارش شد . در این روش پتانسیل انتقل بی واسطه DNA فرنگی به بافت بیضه پایین است و از عامل ها محدود کننده ان به شمار می رود .
(2004,mazaziak et al ) 5-
انتقال ژن به امداد سلول های بلا ستومری: سلول های بلا ستومری در شغل های ترانس ژنتیکی زیاد مفیدند،آن ها به راحتی از حیوان دهنده به حیوان گیرنده منتقل می شوند و به راحتی در تشکیل بافت های سوماتیک و بافت های جنسی یا germline کمپانی می کنند . در محیط کشت چندین روز قابل نگهداری میباشند و می توانایی بیان ژن های انتقال یافته را در آن ها قبل از انتقال به جنین در آزمایشگاه محاسبه کرد . این خصوصیت های آن ها باعث می شود که این سلول ها ناقل های ایده آلی برای تغیرات ژنتیکی نو در germline باشند .
دراین تکنیک سلول ها استخراج مشوند . ویرایش می شوند و در نهایت در باطن یک رویان در حالا پرورش قرار می گیرند . با این انگیزه که یک جنین آمیخته ( Chimeric ) تولید شود که در germline آن ، ژن مسئله نظر وجود داراست . در نهایت ساخت نتایج G . که این نتایج با همدیگر آمیزش پیدا می نمایند تا مرغ های 1G را ایجاد نمایند که ترانس ژن را با خویش حمل می نمایند . ( kamihira et al , 2004 ) .
6-
انتقال ژن به امداد سلول های cells PGC primordial germ ): از زنانی که سلول های PGC به عنوان سلول های شالوده در ایجاد اسپر ماتوزوآ و یا تخمک شناخته شدند ، استفاده از آن ها راه مفیدی در ساخت طیوری ترانس ژنتیک می باشد . سلول های PGC ( سلول های جنینی اول ) منشأ germline در محصول طیور هستند، این سلول ها در روند ابتدایی تمایز جنینی ( تراز دهم ) استارت به تمایز می کنند و در یک حوزه‌ خارج جنین که به هلال زاینده ( Germ crescent ) منتهی می شود ، قابل استخراج اند . این سلول ها از هلال زاینده به برآمدگی گنادی در جنین ( Gonadol ridge ) به وسیله دو مکانیسم مسافرت می کنند و در نهایت در ساختار germline شرکت می نمایند .
1-
به طور غیره فعال در یک گردش درون – بیرون جنینی (
intra – extra embryonic circulation ) 2- به طور فعال با به وجود وارد شدن خون و جریان خون این سلول ها را به اپیتلیوم لایه ی زاینده سفر می کنند .
مقصد نهایی هر تغییری در ژنوم طیور سلول زاینده ( germline ) است . بهاین علت که این سلول ها آخر و عاقبت ژن انتقال یافته را به نسل های بعدی منتقل خواهند کرد .
سلول های PGC مرغ می توانند در بیرون از بدن در یک محیط کامل از کارداران پرورش ، انتشار یافته و آن گاه از انتقال انتقال ژن به آن ها در تولید طیور ترانس ژنتیک به کار گیری شدند .
تزریق سلول های PGC ورتروویروس ها و سلو های بلاستومری به برگه زاینده در محصول مرغ در یک تخم تازه بارور شده چهره می گیرد . با این امید که این سلول های تزریق گردیده در germline جنین قرار گرفته و یک مرغ ترانس ژنیک ساخت شود که بتواند ژن را به نسل هی بعدی منتقل نماید . به طور کلی انتقال ژن با استعمال از رتروویروس ها و سلول های PGC از خط مش های عملی و رایج در انتقال ژن به ژنوم طیور می باشد ( 2004, Mazaziak et at ) .
مشکل ترین مرحله در ایجاد طیور ترانس ژنتیک انتقال ژن است . موقعی که پرنده های .G هچ می شوند ساخت لاین در آن ها در مقایسه با انتقال ژن فعالیت خیلی جزئی و معمولی ای میباشد .


برچسب: دستگاه جوجه کشی، ماشین جوجه کشی، خرید دستگاه جوجه کشی، خرید ماشین جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۶ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۲۱:۵۲ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)

پدیده پرریزی در طیور

 یک عدد از خصوصیات فیزیولوژیکی و طبیعی طیوران پرریزی می‌باشد که پس از یک سال تخمگذاری شروع می شود . در این موقع مرغ پرهای خود را از دست داده و به جای آن ها پرهای جدیدی ظواهر می شود .این فعالیت حدود ۲ ماه به ارتفاع می انجامد و در این بازه زمانی ، تخمگذاری مرغ متوقف می شود چون پروتئین مصرفی برای محافظت و رویش پرها و نیز ساخت تخم کافی نخواهد بود ، لذا تخمگذاری متوقف گشته تا پروتئین مصرفی صرف رویش پرهای تازه شود .

گروه طیوران صنعت فاخته


یک مرغ تخمگذار عالی پرریزی را تا ۱۵ ماه پس از آغاز تخمگذاری شروع نمی نماید و این مرغان ممکن میباشد در بازه زمانی پرریزی به تخمگذاری ادامه دهند البته ساخت آنان کمتر از زمانی هست که پرریزی ندارند . بر عکس مرغانی که تخمگذار نیستند پرریزی را ۸ تا ۹ ماه پس از سن بلوغ شروع می کنند و در عصر پرریزی آن‌ها هم بیش از دو ماه ارتفاع می کشد . پاره ای از دست اندرکاران محیطی منجر می شود که پرریزی زودتر از برهه زمانی معمول خویش آغاز شود که از آن میان ۱- ارتقا حرارت محیط ۲- کاهش در مصرف آب و خوراک به هر برهان ۳- کاهش ساعت‌ها نور و روشنایی و ۴- وجود انگلها و جابجائی گله را می بضاعت اسم برد . ریختن پرها به ترتیب معینی فیس می گیرد بدین ترتیب که مقدمه پرهای رمز و گردن بعد از آن بدن و بالها و نها یتا” پرهای دم ریخته می شود . پرها پیشین از ریخته شدن طراوت و شفافیت خود را از دست داده و پژمرده می گردند .
پرریزی تصنعی را معمولا” افرادی انجام می دهند که می خواهند گله را برای سال دوم تخمگذاری مراقبت کنند اما عمده مرغداران چه ساخت کنندگان تخم مرغ و چه دارندگان مرغ مامان گله خویش را برای سال دوم مراقبت نمی کنند چون اولا” در سال دوم تولید به اندازه سال نخستین نمیباشد ، ثانیا” مصرف غذا نسبت به سال اولیه بالا می رود ، ثالثا” در تمام مقطع پرریزی که دو ماه بطول می انجامد فارغ از این که تولیدی وجودداشته باشد بایستی به آن ها غذا بخشید ، بعلاوه باروری و جوجه دهی در سال دوم نیز کاهش می یابد .
برای این‌که مرغی را به پرریزی وادار کرد بایستی آب و طعام را در روز اول از دسترس مرغ بیرون نمود . در روز دوم صرفا اب داده می شود و دو سه روز آن گاه بجای طعام از سبوس یا هر غذای حجیم دیگر استفاه می شود . مرغ ها در روز بایستی دو توشه تغذیه شوند . این عمل تا موقعی که ۵ لبریز نخستین ریخته شود ادامه می یابد و پس از آن به تدریج غذای معمولی داده می شود .
علاوه بر این خط مش با کاهش مقدا ر نمک جیره و یا این که مصرف مقادیر بسیار روی (Zn) (۱۵۰۰۰تا ۲۰۰۰۰ قسمت در میلیون ) می توان پرریزی تحمیلی را به وجود آورد .
روشهای بکار برده شده برای پرریزی مشتمل بر : ۱-
محدودیت آب و غذا ۲-
تزریق پروژسترون (mg40) 3- مصرف ۶ کلرو دلتا – ۱۷ استوکسی پروژستون(در مقادیر متفاوت ) .
۴-
مصرف ۱۵۰۰۰ قسمت در میلیون روی تمام روشها بطور مؤثر سبب استارت پرریزی می گردد . کاهش درصد پروتئین پرریزی را شدت می بخشد . کیفیت تخم مرغ در مرغهائی که وادار به پرریزی شده اند ، پس از استارت تخمگذاری مجددا” بالا رفته البته پس از ۳ تا ۵ ماه مجدد کاهش می یابد . آزمایشات نشان داده اند که واحدها و[۲] که در استارت دوباره تخمگذاری در سال دوم حدود ۸۴ بود پس از ۲ ماه تخمگذاری مجددا” به ۷۵ رسید .
پرریزی
ناخواسته : وادار کردن مرغ به پرریزی گذشته از مقطع طبیعی اصطلاحا” پرریزی تحمیلی [۳] نام دارد . هدف از این فعالیت یک عدد به علت تحت بودن ارزش تخم مرغ دربازار هست که معمولا” دو ماه زودتر از زمان طبیعی می توانایی مرغ را وادار به پرریزی نمود تا در فصلی که بها تخم مرغ بالاتر می رود مرغ ها ساخت دوباره داشته باشند . استدلال دیگر پائین وارد شدن کیفیت تخم مرغ و پوسته آن می باشد که برای بهبود کیفیت تخم ها مرغ را وادار به پرریزی می نمایند . بعد از استارت مجدد تخمگذاری کیفیت تخم مرغ بالا می رود .
افزودن ید به جیره سبب کاهش تخمگذاری می شود و در شرای میزان ید طولانی تر گردیده به ۵۰۰۰ فسمت در میلیون رسد ایجاد کاملا” متوقف می گردد . یک هفته پس از قطع ید در جیره تخمگذاری به موقعیت نخستین بر می گردد . با کاهش ساخت پرها ریخته نمی شود البته برخی از مرغ های بالغ پرریزی را از خودشان می دهند . تخمک های کامل در تخمدان مرغ ها مشاهده می شود ، البته تخمک اندازی رخ نمی گیرد . با مصرف ید وزن تخم مرغ ها کاهش می یابند ، البته سه هفته پس از انقطاع مصرف ید وزن تخم مرغ ها بحالت طبیعی می برسد . مصرف ید تأثیری در باروری نداشته البته در اثر آن تلفات جنینی ، کاهش جوجه دهی و تأخیر در خروج جوجه ها مشاهده می گردد .
مصرف جیره فارغ از نمک هم سبب ساز کاهش در مصرف طعام و وزن بدن و همچنین کاهش تخمگذاری می گردد . دستگاه تولید مثل مرغ های تغذیه گردیده با جیره ای فاقد نمک نسبت به تیم شاهد ، ۲۵ درصد نظارت رفته بنظر می برسد . پس از توقف تخمگذاری ، ساخت تخم مرغ و وزن آن در مرغهای وادار شده به پرریزی عمده از گروه شاهد میباشد .کیفیت پوسته و کیفیت درون تخم مرغ در مرغهای تغذیه گردیده با جیره فاقد نمک بهتر از مجموعه شاهد است .


برچسب: دستگاه جوجه کشی، ماشین جوجه کشی، خرید دستگاه جوجه کشی، خرید ماشین جوجه کشی،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۴ بهمن ۱۳۹۷ساعت: ۰۲:۰۹:۵۹ توسط:علی پور موضوع: نظرات (0)